Novinky

  1. 14.1. - Workshop Pánevní dno živé a zdravé

    Více zde.

  2. 3.12. - Dárkové poukazy pro ženy po porodu

    Více zde

  3. 25.11. - Vánoční dárkové poukazy

    Více zde.

Kontakt

Mgr. Petr Řezníček

Tel: 775 347 140

E-mail: fyziozlom@seznam.cz

 

Bc. Jitka Šimůnková

Tel: 774 347 140

E-mail: fyziozlom@seznam.cz

Ordinační doba

Před návštěvou je potřeba se objednat prostřednictvím telefonu nebo emailu.

 

Ordinační doba pondělí - pátek v čase 8-16 h.

Dle našich možností je však možné dohodnout i jiný termín v týdnu.

Masáže

Masáž představuje speciální proceduru, která velmi kladně působí na organismus člověka. Pomáhá upevňovat tělesné a duševní zdraví, zvyšuje výkonnost, doléčuje některé poúrazové či chorobné stavy a má také kosmetický efekt. V dnešní uspěchané „sedavé“ době její obliba stále stoupá. Je však třeba si uvědomit, kdy je ještě samotná masáž jako terapie dostačující a kdy už je zapotřebí využít jiných fyzioterapeutických technik, aby došlo nejen ke krátkodobé úlevě a zmírnění bolesti, kterou masáž zpravidla přináší, ale také k odstranění vlastní příčiny těchto problémů.

Působení masáže na organismus

MasážMasáž má na lidský organismus lokální i vzdálené – celkové účinky. Z místních účinků lze zmínit zlepšení činnosti kožních buněk a normalizaci kožního tonu masírované oblasti, dále povzbuzení metabolismu a zlepšení podmínek pro svalovou a kloubní činnost (odplavení metabolitů a zlepšení trofiky dané oblasti díky zvýšenému prokrvení). Ze vzdálených účinků lze kromě již zmíněné zvýšené sekrece krevních a mízních cév uvést reflexní účinky na organismus – pozitivní ovlivňování vnitřních orgánů, působení na nervovou soustavu a změnu vegetativní rovnováhy.  
To jak bude masáž na člověka působit záleží však na mnoha okolnostech. Vliv má nejen aplikace hmatů (jejich směr, rychlost a intenzita), použití masážních prostředků, ale také aktuální stav masírovaného i maséra.  

Využití masáží

Masáže mají velmi široké uplatnění. Zde uvádíme pouze nejčastější indikace:

  • stavy poúrazové a pooperační - podpora hojení, vstřebávání výronů, uvolnění jizev
  • nemoci a traumata nervové soustavy - stimulace před cvičením, prevence kontraktur
  • choroby pohybového aparátu
  • chronické onemocnění dýchacích cest - uvolnění ztuhlého dechového svalstva
  • zpomalení střevní peristaltiky (zácpa)
  • lehčí poruchy trofiky (diabetes), lehčí choroby krevního oběhu a cév
  • úvod k fyzické aktivitě - zahřátí organismu
  • psychické vypětí - navození relaxace

Kontraindikace

Jako každá taková procedura i masáž má své kontraindikace - stav, kdy ji není vhodné provádět.
Řadíme mezi ně:

  • akutní horečnatá, infekční či zánětlivá onemocnění
  • krvácivé choroby (hemofilie, vředy, ale i menstruace v případě masáže břicha)
  • nádorová onemočnění (u neaktivního onemocnění třeba konzultace s lékařem)
  • čerstvá zranění
  • onemocnění kůže (poruchy trofiky, plísně, oděrky,..)
  • pokročilá ateroskleróza, žilní varixy
  • těsně po jídle
  • tělesná slabost, přílišné vyčerpání

Druhy masáží a jejich specifikace

Existuje mnoho druhů masáží, zde se však omezíme pouze na ty, které Vám můžeme v naší ambulanci poskytnout.

Léčebná nebo-li rehabilitační masáž

Tato masáž představuje proceduru, kterou lze využít při léčení nebo doléčování některých nemocí či poúrazových stavů. Slouží ale i jako prevence těchto stavů.
Jednou z forem léčebné masáže je i masáž reflexní, která působí především na úrovni nervové. Složitými pochody totiž dochází ke vzájemnému ovlivňování jednotlivých struktur lidského těla. Změny v našich útrobách tak mohou reflexní cestou vyvolat změny v dalších vnitřních orgánech, ale i na povrchu těla, ve svalech,.. a naopak. Tato masáž se tedy snaží pomalými, přesně danými hmaty (bez použití masážních prostředků) zasáhnout do reflexního oblouku a odstranit patologické reflexní změny, které jím byly vyvolány.

Sportovní masážRelaxační masáž

Jedná se o klasickou masáž, která je prováděna citlivými pomalými tahy a jejím cílem je osvěžení unaveného organismu a navození psychické pohody.
V rámci relaxační masáže Vám můžeme nabídnout indickou masáž hlavy. Jedná se o tradiční velmi starou techniku, která je součástí ajurvédského učení. Tato masáž citlivě ošetřuje oblast hlavy, krku, ramen a horní část paží. Jejím úkolem je zbavit Vás nahromaděného napětí a ulevit od bolesti, spektrum jejího působení je však velmi široké. Využívá se pro léčbu migrén, hučení v uších, povzbuzení růstu vlasů a jejich kvality, obnovení kloubní pohyblivosti krku a ramen, zmírnění očního napětí, zlepšení koncentrace a mnoho dalšího.

 Sportovní masáž

Velmi vhodný doplněk tréninku sportovce představuje sportovní masáž, která oproti klasické masáži klade větší důraz na protažení a uvolnění pohybového aparátu (detailněji se věnuje svalům a jejich úponům, kloubům, vazům,..). Lze ji využít v rámci přípravy jako tzv. masáž pohotovostní, která je aplikována krátce před zatížením (závod/trénink). Jejím cílem je prohřátí a prokrvení organismu a tím předcházení zraněním a zvyšování výkonu. Po zátěži je pak vhodná sportovní masáž regenerační, která vede k urychlenému odplavování metabolitů ze svalstva (kys. mléčná,..) a slouží tak k uspíšení celkové regenerace organismu.

Stretchmasáž

Stretchmasáž je netradiční formou práce s tělem vycházející z přirozeného pohybu. Kombinuje prvky klasické thajské masáže se západními formami masáže a vytváří tak celkový postup pro propracování celého těla.

Stretchmasáž začíná pasivním protažením a mobilizačními technikami s důrazem na procítění pohybu, poté následuje aktivní práce s tělem, integrace obou polovin těla a závěrečná hluboká relaxace.

Hlavním rozdílem od klasické masáže je spolupráce klienta a  velmi důkladné protažení svalů i vazů díky 3D pohybu práce s tělem.

Pozn. : Na tento typ masáže se objednávejte u Mgr. Petra Řezníčka (775 347 140).

 

Literatura:
1.    Informace z masérského kurzu
2.    J. Kvapilík, Sportovní masáž pro každého, Praha: Olympia 1989